Działania w ramach certyfikatu "Szkoła wierna dziedzictwu"

rok szkolny 2019/2020    I półrocze

 

PROJEKTY:

1. Projekt „Rozsmakuj się w tradycji” poświęcony tradycjom Polski szlacheckiej.

2. Projekt "Szkoła dla hymnu"  -  8 listopada punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji i odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego.

3. Projekt "Szkoła pamięta" - zapalenie zniczy na grobach żołnierzy na cmentarzu przy ul. Agrykoli.
 

KONKURSY

1. VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Kuchnia Literacka".

2. III ELBLĄSKI FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ w MŁODZIEŻOWYM DOMU KULTURY w Elblągu. Naszą szkołę reprezentowała  Adriana Lisowska z piosenką "Biały Krzyż". Uczennica spośród wielu uczestników szkół średnich zdobyła wyróżnienie.

3. XVII Edycja Powiatowego Konkursu Piosenki Obcej- Adriana Lisowska z kl.IVB TH, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii soliści szkół ponadgimnazjalnych.

4. Udział w Dyktandzie o tytuł "Najlepszego Warmińsko - Mazurskiego Ortografa 2019".

5. Przystąpienie do akcji Fundacji ECOPHONE – konkurs na zbiórkę starych telefonów komórkowych w ramach Akcji Sprzątanie Świata.

 

WYCIECZKI:

1. Szkolny rejs jachtem Pogoria.

2. Wycieczka do Regionalnego Portu Lotniczego w Olsztynie - Mazury.

3. Rejs na trasie Gdańsk- Nynäshamn - Gdańsk na pokładzie promu Nova Star.

4. Ratusz Staromiejski w Elblągu - wpis w księdze pamiątkowej pozostawili uczniowie klasy 2b TOT na wystawie poświęconej Marszałkowi Piłsudskiemu: Gdziekolwiek nas nogi poniosą przez świat, zawsze będziemy pamiętać, gdzie NASZ UKOCHANY KRAJ.

5. Wycieczka  turystyczno - integracyjna do Fromborka - Park Astronomiczny, Muzeum chorób i lecznictwa średniowiecznego w dawnym Szpitalu św Ducha.

6. Wycieczka do  Muzeum Neonów w Warszawie.

7. Wycieczka zawodoznawcza do elbląskiego portu - zapoznanie  się z infrastrukturą portu w Elblągu. Zajęcia zawodowe odbyły się przy wsparciu Zarządu Portu w Elblągu.

8. Wycieczka do  campingu nr 61 w Elblągu, który jest wieloletnim laureatem konkursu MISTER CAMPING organizowanego przez Polską Federację Campingu i Caravaningu.

9.  Wycieczka do Subkowy - udział w żywej lekcji historii w Grodzie Subkowy.

10. Zajęcia praktyczne na Przystani Kajakowej w Elblągu.

11. Wycieczka do Portu Lotniczego w Gdańsku.

12.  Wycieczka do Powiatowego Zespołu Szkół w Kłaninie w ramach wymiany doświadczeń zawodowych związanych z kształceniem zawodowym na kierunku technik hotelarstwa uczestniczy w 2 dniowym wyjeździe integracyjnego-zawodoznawczym. Odwiedzono  Władysławo -  Hotel Gwiazda Morza****  oraz Hotel Szafir*** w Jastrzębiej Górze.

13. MIĘDZYNARODOWE TARGI TURYSTYCZNE WORLD TRAVEL SHOW 2019 W WARSZAWIE.

14.  Praktyczne zajęcia w ramach lekcji informacji turystycznej w  Parku Dolinka - zapoznanie się z zasadami znakowania szlaków turystycznych.

15. Wycieczka do Terminalu Promowego Westerplatte w Gdańsku.

16. Wycieczka do Gdańska na spektakl anglojęzyczny pt.: „Tom Sawyer” przygotowany przez „An American Drama Group” -  formowanie postaw otwartych, nastawionych na zrozumienie innych kultur i zbliżenie europejskie.

 

IMPREZY  OKOLICZNOŚCIOWE

1. Udział  uczniów w VII Barykadzie 44 -  inscenizacja Powstania Warszawskiego.

2. Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

3. Uroczysty Apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę.

4. Dzień Języków Obcych - formowanie postaw otwartych, nastawionych na zrozumienie innych kultur i zbliżenie europejskie.

5. Udział w miejskich uroczystościach związanych z obchodami 101. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

6.  Światowy Dzień Turystyki, który został ustanowiony z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) 40 lat temu, w 1979 roku. Organizatorami imprezy byli uczniowie klasy IIB kierunku technik obsługi turystycznej.

7. Udział  w obchody 80. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. 

8. Zajęcia integracyjne dla klas pierwszych w Bażantarni.

9. Wigilia  w szkole -  jasełka przygotowane przez społeczność szkolną z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wspólne śpiewanie kolęd, wigilie klasowe.

10. Studniówka i Polonez- zapoznanie uczniów z polskim tańcem narodowym, przedstawienie jego pochodzenia oraz  rozpoczęcie studniówki  Polonezem dla zaznaczenia podniosłego charakteru tego wyjątkowego balu

 

AKCJE  CHARYTATYWNE

1. Akcja: Zbieramy słodycze dla dzieci Polonii z Litwy.

2. Wolontariusze z naszej szkoły uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności, która odbyła się w Carrefourze. Organizatorem był Bank Żywności w Elblągu. Zebrana żywność zostanie przekazana organizacjom charytatywnym, które przygotują paczki świąteczne dla swoich podopiecznych.

3. Charytatywne zbiórki gruszek, jabłek i pigwy - wolontariusze wraz z opiekunem i pracownikami Banku Żywności w Elblągu wzięli udział w charytatywnym zbiorze owoców.

4. XIX edycja konkursu „Barwy Wolontariatu 2019” zorganizowanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu - uczennica Natalia Ilczuk z kl. IV c T została laureatką tej edycji konkursu.

 

WYKŁADY, WARSZTATY

1. Udział w rekolekcjach  dla młodzieży.

2. Projekcja filmu pt. Legiony.

3. Wspólne wypieki: starsi uczniowie przekazywali swoją wiedzę na temat wypieków świątecznych i wspólnie wypiekali pierniczki uczniom e elbląskich szkół podstawowych.

4. Spotkanie z przedstawicielami wojska i WOT.

5. Wyjście na koncert świąteczny do Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.
6. Spotkaniu z kucharzem Raków Częstochowa, reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych i klubu Viva Tauron Kielce - Pawłem Ryckiewiczem.  Podczas spotkania uczniowie mogli poznać kulisy pracy kucharza sportowców ligowych, reprezentacyjnych oraz gwiazd sportu.