Podsumowanie projektu Erasmus+ w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu

W Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu odbyło się podsumowanie projektu unijnego ERASMUS+, w ramach którego 32 uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych wraz z opiekunami odbyło dwutygodniowe praktyki zawodowe w Rimini we Włoszech. Uczniowie odbywali praktyki w obiektach hotelarskich na różnych stanowiskach: recepcjonisty, pokojowej oraz kelnerki i kelnera.

W spotkaniu podsumowującym realizację projektu obecna była pani Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Małgorzata Sowicka, doradca prezydenta Elbląga do spraw oświaty Piotr Żuchowski, pani Hanna Skrobotun prezes zarządu Elbląskiego Klastra Turystycznego, pani Monika Prażak-Michałowska zastępca prezesa Elbląskiego Klastra Turystycznego oraz dyrektor hotelu Arbiter, właściciele oraz przedstawiciele elbląskich obiektów hotelowych, agroturystycznych oraz biur podróży, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych pani Maria Dobosz oraz nauczyciele, uczestnicy projektu i ich rodzice.

Kluczowym punktem spotkania było uroczyste wręczenie dwujęzycznych certyfikatów uczestnikom projektu. Podsumowanie działań związanych z projektem odbyło się za pomocą prezentacji multimedialnej, na której zebrani mogli zobaczyć jak przebiegały praktyki, praca w hotelach, a także wycieczki do San Marino i Wenecji, które stażyści odbyli w czasie wolnym od praktyk. Kolejnym punktem programu było przedstawienie plakatów w formie kolażu, obrazującego poszczególne etapy praktyk. Czas podsumowań zgromadzonym umiliły krótkie kabaretowe scenki, mające obrazować pobyt ekipy we Włoszech.

Na koniec wszyscy uczestnicy projektu odpowiadali na pytania  zaproszonych gości. Pytano o to, co sprawiło uczniom Zespołu Szkół Gospodarczych najwięcej problemów za granicą, jakie są ich odczucia i wrażenia po zakończonym stażu. Padło także pytanie o chęć pracy za granicą w przyszłości. Uczniowie zgodnie twierdzą, iż zdobyte doświadczenie jest bezcenne i z pewnością przyda się w ich przyszłej pracy zawodowej. Możliwość pracy w międzynarodowych zespołach, a także okazja do bezpośredniego kontaktu z gośćmi hotelowymi z całego świata oraz osobiste zetknięcie z kulturą Włoch, kuchnią śródziemnomorską, obyczajami tego pięknego kraju było nieocenionym doświadczeniem niemożliwym do zdobycia na gruncie polskim.

Pod koniec spotkania nastąpiło także uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy panią dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych Marią Dobosz a panią Hanna Skrobotun prezes zarządu Elbląskiego Klastra Turystycznego.

                                                                                                          Koordynator projektu

                                                                                                          Kamila Urbańska