Świętujmy razem 100-lecie niepodległości Polski! - List Ministra Edukacji Narodowej

Kalendarium wydarzeń  w Roku dla Niepodległej - czytaj

Rok szkolny 2017/2018 "Rokiem dla Niepodległej"   więcej >>>

Logotyp elbląskich obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Pod następującymi linkami dostępny jest logotyp elbląskich obchodów 100 lecia Odzyskania Niepodległości:

Pełny rozmiar - 904 x 1181 px

Rozmiar średni - 452 x 591 px

Rozmiar mały - 226 x 296 px

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się w przygotowania Stulecia Odzyskania Niepodległości.

NASZE DZIAŁANIA:

Konferencja pt. DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI

Konferencja zorganizowana przez I LO 17.04.2018 r., w której wzięła udział reprezentacja naszej szkoły - 14 uczniów klas II i III.
Pytanie do zaproszonych gości z panelu dyskusyjnego zadał nasz uczeń Michał Lach.

A. Połczyńska
fot. Daniel Pałczyński i Kamil Górnik kl. III fototechnik

galeria 

Konkurs Pieśni Patriotycznej pt. „Moja Niepodległa”

Dnia 05.04.2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu odbył się Konkurs Pieśni Patriotycznej
pt. „Moja Niepodległa”
. Oczywiście nie zabrakło w nim naszych uczennic z kółka muzycznego oraz fotoreporterów naszej szkoły z kółka dziennikarskiego. Dziewczęta przygotowały pieśni, które zostały nagrodzone podczas konkursu, natomiast Mateusz Grabowski oraz Michał Lach zdobywali umiejętności pracy w zespole oraz rozwijali swoje zainteresowania sztuką fotograficzną.
II miejsce zdobyła Adrianna Lisowska z klasy IIB TH, zaśpiewała „My Pierwsza Brygada”.
Wyróżnienie zdobyła Natalia Sadowska z klasy IVA TG, zaśpiewała „Wolność, kocham i rozumiem”.
Dyplomy za udział zespół w składzie: Oliwia Mazur, Julia Nadrowska, Alicja Król, Natalia Sadowska, który zaśpiewał „ Biały Krzyż”.

Opiekun kółka muzycznego i dziennikarskiego
Angelika Gromulska

galeria

Rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2018 r. uczciliśmy 8. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Kościele pw. Wszystkich Świętych i pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu przy ul. Agrykola.

galeria

ZSG w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Sprawozdanie napisała Nicoletta Januszkiewicz, klasa IVd Foto:

Dnia 27 marca 2018r. klasy IV, wraz z opiekunami, pojechały na wycieczkę dydaktyczną do Gdańska. Nauczyciele, którzy wzięli udział w wyjeździe, to Pani Polak, Pani Połczyńska, Pani Plak i Pan Urban. Uczniowie szkoły odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej, które powstało w 2017r. Zostali podzieleni na dwie grupy, dzięki czemu łatwiej mogli przyswajać wiedzę, którą przekazywali przewodnicy muzeum.

I grupa omawiała zagadnienie: „... stanąć w obronie zmarłych”. Literatura wobec Zagłady.  - Lekcja na wystawie, wprowadzająca do problematyki obozów  koncentracyjnych i Holocaustu w utworach Tadeusza Borowskiego,  Zofii Nałkowskiej i Hanny Krall. 

II grupa zapoznała się z tematem: Wołyń. Postawy ludzkie i nieludzkie. - Lekcja na wystawie z dyskusją o zachowaniu człowieczeństwa w obliczu rzezi.

Największe zainteresowanie wzbudziła sala, która sprawiała wrażenie prawdziwego miasta, zniszczonego przez wojnę. Wrażenie na uczniach robił także wielki czołg, jak i niemiecki wagon, który wywodził ludzi do obozów koncentracyjnych. Po obejrzeniu wszystkich eksponatów, uczniowie musieli przeczytać teksty i odpowiedzieć na pytania, które zadali przewodnicy.

Była to dobra powtórka, gdyż teksty dotyczyły II Wojny Światowej ,a uczniowie omawiali je wcześniej na lekcji polskiego. Pod koniec każdy miał chwilę czasu wolnego. Większość poszła oglądać Stare Miasto lub zjeść posiłek. Wycieczka do Muzeum to bardzo dobry pomysł, gdyż przede wszystkim młodzież powinna pamiętać o wydarzeniach jakie miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Warto znać historię swojego kraju, a muzeum pomaga upowszechniać wiedzę na ten temat. Każdy powinien wzbogacać się wiedzą historyczną.

galeria

Konkurs historyczny "Żołnierze wyklęci żołnierze niezłomni”

Kolejny sukces naszych uczniów w konkursie historycznym "Żołnierze wyklęci żołnierze niezłomni”, którego celem była popularyzacja historii po II wojnie światowej oraz promocja wartości patriotycznych. 14 marca odbyła się Gala konkursu w Klubie wojskowym w Elblągu w obecności naszych uczniów, zaproszonych kombatantów, przedstawicieli Rady Miejskiej w Elblągu, Kuratorium Oświaty Delegatura Elbląg oraz wojska.

Uczennica klasy 1 b technik fotografii i multimediów - Roksana Jeżewska otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim za pracę pt. "Irena Sendlerowa jako inspiracja dla młodego pokolenia".
Gratulujemy i dziękujemy uczniom Technikum z klas 1 a, 1 b i 2 b za zaangażowanie i udział w 2 edycji konkursu historycznego " Żołnierze wyklęci żołnierze niezłomni”.

Dorota Kamm

galeria

VI BIEG TROPEM WILCZYM w Elblągu

W niedzielę (4 marca) w Bażantarni odbyła się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Do startu stanęło 11 osób z naszej szkoły na dystansie 1963 m (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz 5 km. Bieg miał charakter ogólnopolski do którego włączyło się razem 280 miast i wystartowało razem ok. 77 tys. biegaczy.
Gratuluję dziewczynom z klasy: II a i c T, III a T, IV a T i Sebastianowi z II b T oraz dziękuje Wam kochani, za chęci i odwagę.
A następny bieg już pod koniec kwietnia- Elbląski Bieg Nadziei w ramach 15 Jubileuszowych „Pól nadziei”.
Może dołączysz do nas? Zapraszamy, dasz radę!

Anna Miecznikowska