II MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „KUCHNIA LITERACKA”

W dniu 29.10.2015 r. braliśmy udział w II Ogólnopolskim Konkursie Kuchni Literackiej w Gdańsku. Konkurs odbywa się od kilku lat w Zespole Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Gdańsku, początkowo na poziomie wojewódzkim, a obecnie - ogólnopolskim. W tegorocznej, drugiej ogólnopolskiej edycji, w szranki stanęło dwadzieścia zespołów dwuosobowych, a ich zadaniem było przygotować zakąskę oraz deser.

Przedstawiciele Zespołu Szkół Gospodarczych Krzysztof Orzechowski i Michał Plago z klasy II TŻiUG wykonywali zakąskę „Tatar a ' la smeagol” oraz deser „Słodka góra ognia” w oparciu o książkę „Władca Pierścieni. Tom 2. Dwie wieże” Tolkiena J.R.R. W wyniku rywalizacji zajęli II miejsce za zakąskę Tatar a ' la smeagol.

Jury oceniało nie tylko smak, ale również pracę w kuchni oraz kompozycję dania. Pomiędzy stanowiskami przechadzali się mistrzowie, którzy bacznie obserwowali pracę uczniów. Po krytycznej, ale konstruktywnej ocenie profesjonalistów, każdy z uczestników musiał przejść jeszcze jeden, literacki egzamin. Podczas gdy uczniowie dzielnie walczyli o przychylność jury, w murach szkoły odbywały się warsztaty kulinarne oraz tzw. live cooking, czyli gotowania na żywo. Każdy ze zgromadzonych gości mógł dowiedzieć się m.in. jak przyrządza się sushi doskonałe, w czym tkwi sekret dobrze parzonej kawy, a także co można wyczarować z białej czekolady. Ponadto, uczniowie otrzymali cenne wskazówki z zakresu kuchni molekularnej, o której opowiadał
Radosław Wereszczyński - szef kuchni Restauracji "Neighbours Kitchen". Na żywo pokazywał, jak przygotować kawior z herbaty, piankę na lecytynie sojowej, puder z czekolady oraz oliwę pietruszkową.

 

Inspiracja na deser:

 

„Sam wyliczył, że nawet przy wielkiej oszczędności lembasów nie starczy na dłużej niż trzy tygodnie. Nie zanosi się na to, żebyśmy w tym czasie doszli na Górę Ognia myślał. A może jednak zechcemy wrócić. Kto wie?”

 

Inspiracja na zakąskę i deser:

 

„Nie dyszy pierś,

Zimny jak śmierć;

Nie łaknie, a pije wciąż więcej,

W kolczudze żelazem nie brzęczy;

Sucha ziemia on tonie,

Wyspa a on w tej stronie Widzi olbrzymią górę;

Fontanna tryska w chmurę On okiem swym W fontannie widzi dym. O, cóż to za wesele! A dla nas chyba Jakaś by ryba Połaskotała gardziele...”

 

GRATULACJE!!!