WYCIECZKA DO REGIONALNEGO PORTU LOTNICZEGO OLSZTYN - SZYMANY

Dnia 21.10.2015 r. uczniowie kl. I i II TEPiT byli na wycieczce dydaktycznej w Regionalnym Porcie Lotniczym Olsztyn – Szymany, którego budowa jest realizowana w ramach projektu inwestycyjnego pn. „Regionalny Port Lotniczy Olsztyn - Mazury”. Od stycznia 2016 r. z lotniska w Szymanach będą uruchomione połączenia do Monachium, Berlina i Krakowa. W następnych miesiącach mają ruszyć loty do Londynu, Oslo i Dublina.

 Dzięki uprzejmości dyrektora handlowego portu Pana K. Pawłowskiego uczniowie mieli możliwość zapoznania się z infrastrukturą portu i terminalu w praktyce.

 Uczniom zostały pokazane i omówione w interesujący sposób najważniejsze elementy infrastruktury strefy airside – pas startowy o długości 2400m, droga kołowania, płyta postojowa, wieża kontroli lotów, strażnica lotniskowej służby ratowniczo-gaśniczej .

 Następnie uczniowie byli oprowadzeni po terminalu lotniskowym, gdzie mogli obejrzeć zarówno strefę landside jak i airside . Zaprezentowane zostały miejsca obsługi podróżnych: stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, kontroli wizowej, kontroli bezpieczeństwa, kontroli paszportowej, kontroli celnej, hala odlotów, oraz pomieszczeniami dla VIP-ów. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia systemu bagażowego funkcjonującego na terminalu wraz z urządzeniami służącymi do prześwietlania bagażu rejestrowanego.

 Opiekun: B. Lesz