DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 2014

Bez uczniów nie byłoby szkoły, a bez szkoły nie byłoby nauczycieli.”

(W. Gombrowicz, Ferdydurke).

 

Niemalże w stylu gombrowiczowskiej rzeczywistości, dnia 14 października 2014 r. ,przeprowadzona została niezwykła lekcja języka polskiego. Niezwykła, gdyż wszystko uległo odwróceniu. Nauczyciele wcielili się w rolę uczniów i mogli poczuć się znów jak dzieci. Ale zacznijmy od początku …

            Obchody Dnia Edukacji Narodowej zaczęły się od przedstawienia pt. Nietypowa lekcja języka polskiego. W tym celu w rolę srogiej i wymagającej pani dyrektor wcieliła się – p. Magda Szymańska. Po sprawdzeniu przez nią obecności i dokończeniu wszystkich spraw wychowawczych, zapowiedziany został temat, a mianowicie: Rozumienie czytanego tekstu.

            Przedstawione zostały cztery opowiadania, które napisali uczniowie naszej szkoły. Każdy słuchał ich z zapartym tchem, gdyż były ciekawe i różnorodne. Nie można było się nudzić, gdyż humor  przelewał się ze słów opowieści, a tajemniczość i strach przekraczały każdy kąt sali. Wszystkie te historie urozmaicone zostały pantomimą oraz specjalnie przygotowanymi na tę okazje slajdami.

            Lektorami tychże opowieści byli kolejno: Natalia Dobrowolska, Nikol Mitek (oraz bohaterki historii: Monika Rożko oraz  Milena Wiśniewska), Patrycja Kotlewska i Michał Walendykiewicz.

Jak to bywa na tradycyjnych lekcjach języka polskiego, po przyswojeniu wiedzy teoretycznej należy zbadać jej przyrost. Rozpoczęto zatem egzaminowanie. Pani dyrektor siała postrach. Pytała z treści opowiadań, a później z uporem maniaka, szukała odpowiedzi na tak postawione pytanie: dlaczego twoim wymarzonym zawodem jest nauczycielstwo i dlaczego?

Hmmmm ciężki orzech do zgryzienia… Ale kilka propozycji się pojawiło : „bo lubię życie towarzyskie w pokoju nauczycielskim”, „bo koleżanki”…

Ostatecznie w tej kategorii zwyciężyła uczennica (nauczycielka p. A. Połczyńska), która otrzymała przepyszna nagrodę w postaci sałatki. Gratulujemy zwyciężczyni!!!!!!

            Mamy nadzieję, że przedstawienie się podobało.

Organizatorki : Kamila Rajter i Magda Szymańska